در حال بارگذاری ...

خانم ونیسا بیلی، فعال مدنی و ضدجنگ از کشور انگلستان، مهمان این هفتۀ برنامۀ هم‌قصه بود و ماجرای حضورش در غزه در خلال جنگ هشت‌روزه و مشاهده‌های عینی خود را روایت کرد.

با حضور ونیسا بیلی، فعال ضدجنگ در برنامه هم‌قصه

ماجرای زن انگلیسی که در جنگ هشت‌روزه غیرقانونی وارد غزه شد

خانم ونیسا بیلی، فعال مدنی و ضدجنگ از کشور انگلستان، مهمان این هفته برنامه هم‌قصه بود و ماجرای حضورش در غزه در خلال جنگ هشت‌روزه و مشاهده‌های عینی خود را روایت کرد.

به گزارش روابط عمومی برنامه هم‌قصه، ونیسا بیلی که پدرش دیپلمات بوده و خود در خانواده‌ای اشرافی بزرگ شده است، بعد از فوت پدرش و با مطالعه دست‌نوشته‌های او، متوجه علاقه‌اش به کشورهای اسلامی و فلسطین می‌شود، به راه ‌و‌ روش پدر علاقه‌ پیدا می‌کند و تصمیم می‌گیرد راه پدر را ادامه دهد. بنابراین فعالیت‌های اقتصادی خود را رها کرده و به عنوان فعال مدنی به دنبال اندیشه‌های پدر می‌رود. بیلی ابتدا به مصر، جایی که پدرش سال‌ها در این کشور زندگی کرده، می‌رود و سپس تصمیم می‌گیرد به غزه برود. رفتن او به غزه با تنش‌های مرزی مصر و فلسطین اشغالی در سال ۲۰۱۲ و آغاز جنگ هشت‌روزه غزه مصادف می‌شود. او حالا یک فعال مدنی و ضدجنگ در غرب آسیا و شمال آفریقا است و تاکنون در کانون بسیاری از بحران‌های اخیر منطقه حضور داشته است. خانم بیلی با حضور در برنامه هم‌قصه، ماجرای ورودش به غزه و اتفاق‌های جنگ هشت‌روزه را شرح داد.

 

عبور از تونل‌ آزمایش پایبندی به عقایدم بود

این فعال مدنی با اشاره تلاش خود برای ورود به نوار غزه و معطلی‌های دوهفته‌ای پشت مرز فلسطین در مصر و روایت ماجرای ناکام ماندن در عبور قانونی از مرز رفح و تلاش برای عبور از تونل‌های مخفی، در توصیف تونل‌ها گفت: ما وارد تونل شدیم و باید بگویم که من خیلی از جاهای تنگ می‌ترسم. این کار برای من آزمایش پایبندی به عقایدم بود؛ اینکه وارد حفره‌ای در زمین بشوم و اصلاً ندانم که این تونل چقدر طولانی یا چقدر کوتاه خواهد بود. فکر کنم ده دقیقه طول کشید و بعد به آخرش رسیدیم که مثل یک بالابر دستی بود. آنجا داخل بالابر می‌ایستید و شما را بالا می‌کشند تا به سطح زمین برسی.

تعجب از زندگی مردم در غزه بخش بعدی صحبت‌های این خبرنگار ضدجنگ بود و گفت: شما وارد غزه می‌شوید و انتظار دارید که به منطقه جنگی یا منطقه‌ای که تحت اشغال بوده وارد بشوید؛ اما می‌بینید که زندگی عادی در جریان است. آن روز یکی به من ‌گفت: «ما به غزه آمدیم و فکر می‌کنیم می‌توانیم کاری کنیم تا صلح را ایجاد کنیم؛ ولی در واقع ما صلح و آرامش را در غزه می‌بینیم.» اگر می‌توانستم، به همه می‌گفتم که یک بار به غزه بروید؛ چون زندگی شما را تغییر می‌دهد، تفکر و دید شما به دنیا را تغییر می‌دهد.

 

ارتباط ما با خالق‌مان از طریق مبارزه است

خانم بیلی با اشاره به اینکه با شروع جنگ، با اینکه به صورت غیرقانونی وارد غزه شده بودیم، این امکان برای ما بود تا از غزه خارج شویم؛ ولی با این پیشنهادی مخالفت کردیم، گفت: فکر می‌کنم این خیلی بزدلانه است که کسانی را ترک ‌کنم که برای همدردی با آن‌ها آنجا رفته‌ام. اگر قرار است در کنار مردم برای همبستگی با آن‌ها بمانم، این تنها برای موقع آسایش و راحتی نیست؛ بلکه در زمان خطر هم باید این همبستگی باشد. برای من این آزمایش حقیقیِ همبستگی با مردم غزه بود. آن‌ها خانواده من هستند و من خانوادۀ خودم را ترک نمی‌کنم.

در ادامه برنامه، خانم بیلی به توصیف صبحی در غزه پرداخت که باعث تحول درونی او شد. او آن لحظه‌ها را این‌گونه شرح داد: تجربه‌ای که همیشه به یادم می‌ماند، بعد از دومین شب بمباران بی‌وقفه بود. معمولاً بمباران‌ها حدود ساعت ۵ صبح، حوالی طلوع آفتاب، متوقف می‌شدند. آن روز بعد از ۲۴ ساعت بمباران بی‌وقفه، این موقع صبح سکوت عجیبی ایجاد شده بود. یادم هست که روی پشت بام آپارتمان رفتم. ما کنار مسجد بودیم و اذان از مسجد پخش می‌شد. آن موقع تمام ترسم از بین رفت. هیچ ترسی در من نبود. متوجه شدم که فرقی نمی‌کند که مسلمان باشی یا مسیحی یا اینکه هر دین دیگری داشته باشی. ارتباط ما با خالق‌مان از طریق مبارزه است؛ مبارزه علیه نفرت، خشونت، تفرقه و بی‌رحمی. نوای اذان در برابر تمام سلاح‌ها قدرت‌مندتر است و باقی می‌ماند. ۲۴ ساعت بعد از بمباران باقی ماند و هنوز باقی مانده و این چیزی است که اسرائیل نمی‌فهمد.

 

سازمان ملل در جنایت علیه مردم یمن شریک است

این فعال مدنی و ضد جنگ در بخش پایانی صحبت‌های خود به فعالیتش در سازمان ملل برای دفاع از حق مردم یمن اشاره کرد و با اشاره به اینکه سازمان ملل در کشتار مردم یمن شریک جرم است، گفت: سازمان ملل با استناد به قطعنامه ۲۲۱۶ خود که در واقع تحریمی علیه ۵ فرد در یمن است، به عربستان سعودی و ائتلاف سعودی اجازه می‌دهد تا از طریق این تحریم بتوانند محاصره زمینی و دریایی ۲۷ میلیون یمنی را عملی کنند. تاکنون دوهزار نفر به دلیل بمباران، جان خود را از دست داده‌اند و این درحالی است که ده‌هزار کودک از زمان شروع درگیری به دلیل بیماری‌های درمان‌پذیر و گرسنگی جان داده‌اند. سازمان ملل در این قتل‌عام همدست است و این یک پرونده مشخص قانونی است. ما به عنوان بشریت باید این را خط قرمز خودمان قرار بدهیم. چیزی که ما الآن برای آن مبارزه می‌کنیم تنها جنگ در یمن، سوریه، فلسطین، لیبی یا عراق نیست؛ این جنگ علیه بشریت است.

 

آقازاده‌ها از نگاه مردم در گزارش مردمی

در بخشی از این برنامه، گزارشی پخش شد که در آن سلیم نیگانیگا، گزارشگر برنامه، نظر مردم درباره آقازاده‌ها را می‌پرسید. پاسخ‌های مردم به این سؤال متنوع بود و طیفی از جواب‌های مثبت و منفی را در بر داشت. در ادامه این گزارش از مردم پرسیده‌ شد که «آیا آقازاده‌ای را می‌شناسید که منصب پدرش را رها کرده باشد و برای کمک به مردم به مناطق محروم رفته باشد؟» جواب مردم به این سؤال منفی بود و وقتی می‌شنیدند که مهمان برنامه چنین ویژگی دارد، متعجب می‌شدند.

برنامه هم‌قصه با اجرای سیدروح‌الله رضوی تولید می‌شود که به پنج زبان دنیا تسلط دارد و با مهمان‌های برنامه به زبان‌های عربی و انگلیسی صحبت می‌کند. این برنامه سه‌شنبه‌ها ساعت ۲۳ از شبکه اول سیما پخش می‌شود. بینندگان می‌توانند برای آگاهی بیشتر از این برنامه به سایت برنامه به آدرس hamghesse.ir و کانال تلگرام برنامه به آدرس  telegram.me/hamghesse مراجعه کنند.
مطالب مرتبط

دوازدهمین هم‌قصه

دوازدهمین هم‌قصه

من که مدیر یه موسسه پژوهشی بودم، ‌12-13 کیلو وزن کم کردم. توی تمام کشور ما گزینه‌ای نداشتیم. واقعاً اگه بعضیا توی کوبا می‌تونستن که مزیت‌هایی به خاطر موقعیت خودشون به دست بیارن فیدل کاسترو و دیگران اونو سر به نیست می‌کردن. چون اونا باید مثالی برای کل مردم می‌بودن. وگرنه موقعیت ...

|

روایتی از نتایج اقتصاد مقاومتی، بیخ گوش آمریکا

روایتی از نتایج اقتصاد مقاومتی، بیخ گوش آمریکا

فرناندو فیونس مؤسس «گروه کشاورزی ارگانیک» در کشور کوبا است. او برنده جایزه «معاش درست» در سال ۱۹۹۹ از سازمان ملل است. این برنامه جمعه‌شب، ساعت ۲۳:۱۵ از شبکۀ یک سیما پخش می‌شود.

|

نظرات کاربران